You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Netflix vs. Disney+: Hangisi Daha İyi?

Poll: Hangisi Daha İyi?

You do not have permission to vote in this poll.
Netflix 0 (0%)
Disney+ 1 (100.00%)
* You voted for this item. Total: 1 vote(s) (100%)

Netflix vs. Disney+: Hangisi Daha İyi?

Developer
Netflix vs. Disney+: Hangisi Daha İyi?
Fiyat Kıyaslaması
Netflix fiyatları Temel Plan aylık 37,99 TL, Standart Plan aylık 57,99 TL, Özel Plan aylık 77,99 TL şeklinde. Öte yandan ABD’de yalnızca Temel Planı 10 dolarlık bir fiyat etiketiyle abonelerine sunduğunu söyleyelim.

Ancak Disney+ 4K akış ve IMAX gibi yani Netflix’in 20 dolarlık (77,99 TL) Özel Plan ile sunduğu her şeyi tek bir paket içerisinde 8 dolarlık bir ücretle kullanıcılarına sunuyor. Türkiye’de ise aylık 34,99 TL (yıllık 349.90 TL) bir ücret isteniyor. Ayrıca 14 Haziran öncesinde kayıt olduysanız, tanışma paketine özel 8 ay öde, 12 ay izle kampanyası ile 279.90 TL’ye alabilirsiniz. Bu nedenle fiyat tarafında kazanan açık ara ile Disney+ oluyor.

[Resim: C9v8QJd7hWSaUEraaeR9aB-970-80.jpg.webp]

Orijinal İçerikler
Hem Netflix’in hem de Disney Plus’ın kütüphanesinde büyük yapımlar ve popüler orijinal içerikler mevcut. Fakat Disney bunlar arasında yer alan çok eski franchiselarını da oldukça etkili bir şekilde sergiliyor. Buna Pixar, Marvel, Star-Wars, National Geographic ve 20th Century Fox evrenleri de dahil. Yani kendi içerisinde pek çok sinematik evreni bulunduruyor.

Öte yandan 2016’dan beri ülkemizde olan ve yerli-yabancı pek çok orijinal yapıma sahip olan Netflix de azımsanacak bir rakip değil. Stranger Things, Squid Game, Money Heist ve Tiger King gibi pek çok orijinal içeriği bulunuyor. Ayrıca Bridgerton, Fuller House ve Lucifer gibi pek çok uyarlaması da mevcut. Bu sebeple iki taraf arasında sert bir rekabet olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla bu noktada karar tamamen izleyiciye kalıyor.

İçerik Çeşitliliği
Platformların kütüphanelerine baktığımız zaman Netflix’in daha fazla kitleye hitap edebildiğini söyleyebiliriz. Zira Disney tarafı yetişkin içeriklerinde biraz geride kalıyor. Fakat iş çocuklara yönelik film ve şovlara geldiği zaman aradaki farkı açtığını söyleyebiliriz.

Buna ek olarak Disney+, Luke Cage, The Punisher, Daredevil, Jessica Jones, Iron Fist ve Agents of S.H.I.E.L.D gibi Marvel serilerini Netflix’in elinden alarak kendi kütüphanesine ekledi. Tabii kendi bulunmadığı ülkelerde hala rakip platformu üzerinden para kazanmaya devam ediyor. Fakat Türkiye’nin de arasında bulunduğu bu yaz yapacağı genişleme planına dahil olan ülkelerde artık Marvel tek çatı altında toplanacak.

Her ne kadar Disney Plus çok çeşitli belgeseller animasyon hikayeleri ve gişe rekorları kıran filmler ile toplamda bini geçen içeriğe sahip olsa da Netflix kütüphanesinde 3 binden fazla film ve binden fazla dizi bulunuyor. Yani içerik çeşitliliğinde Netflix, içerik kalitesinde ise Disney tarafı bir adım önde.

Yukarıdaki anketimizde oy kullanmayı unutmayın.

Kaynak: ShiftDelete.Net
İmkanın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım. (Fatih Sultan Mehmet Han)
Bu gönderi en son değiştirildi: 06-20-2022, 12:27 PM tarafından Melikşah.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MyBBCode sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.