You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yapay Zeka Tabanlı Google Algoritması: BERT

Full-Stack Developer
Google, arama sonuçları algoritmasını her geçen gün güncellemeye devam ediyor. Bu tür bazı iyileştirmeleri habersiz gerçekleştirirken bu kez "BERT" adını koyarak bizlerle yeni bir güncellemeyi tanıştırdı.

Google Blog'da yayınlanan makalede, yeni algoritmanın uygulamasına başta İngilizce olarak başlaması ve yakın zamanda diğer tüm diller için devreye girmesi belirtilmiş. Yani, gelecek dönem içinde tüm arama sonuçları için köklü bir değişiklik olacağı vurgulanmış.

BERT Nedir? Yeni Algoritma Nasıl Çalışır?

BERT'in açılımı: Bidirectional Encoder Representations from Transformers anlamına geliyor.

Çoğu kişinin bildiği gibi Google arama yaparken, arama kutusuna girdiğimiz kelimeleri tek tek karşılaştırarak, yaptığımız sorgu için uygun olan sonuçları listeler. Artık BERT'le yani yapay zeka tabanlı ve mantıksal kelime işleme teknolojisi ile yapılan sorgulara daha doğru, gerçekçi ve özgün sonuçlar listeleyecek.

Anlayacağınız; herhangi bir içerik oluştururken kullanıcıları veya robotları çekmek için yapılan kelime tabanlı oyunların devri bitiyor. Artık yapay zekanın anlayacağı özgün ve gerçekçi içerikler Google'un birincil tercihi olacak. (Özellikle de ülkemizdeki haber siteleri için kötü bir haber 😜)

BERT öncesi ve sonrası bir sorgu aşağıdaki gibidir;

[Image: Query-DoEstheticiansStandALotAtWork.max-1000x1000.jpg]

Kaynaklar

BERT hakkında ayrıntılı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz;

Bkz: https://ai.googleblog.com/2018/11/open-s...t-pre.html

Makale hakkında ayrıntılı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz;

Bkz: https://www.blog.google/products/search/...nding-bert

Geri Bildirim

Google'un bu yeni güncellemesi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Ben çok iyi bir güncelleme olduğunu düşünüyorum. Kullanıcı değil de SEO düşünülerek oluşturulan içeriklerden kurtulmanın, doğru ve kaliteli içeriğe ulaşmanın vakti çoktan geçmişti 🎉
Sic semper tyrannis.
Junior Member
RE: Yapay Zeka Tabanlı Google Algoritması: BERT
Ben de güzel olduğu düşüncesindeyim.

Bir makale yazıyorum, özgün bilgimi katıyorum ve aslında arayan kişinin tam aradıkları bu makalemde var.

Ancak biri geliyor konu ile alakası olmasa dahi SEO teknikleri kullanarak yarım yamalak bir makale yazıyor ve benden önce çıkıyor.

Bu teknikleri bende kullanayım evet tamam doğru ancak ben tekniğe bağlı kalarak kullanıcıyı sıkmak yada lafı dolandırmak ile uğraşmak istemiyorum.

Ben yazayım teknik işini Google halletsin gibi olmuş yani makalemin daha kaliteli olup olmadığına bu yapay zeka muhabbeti ile karar verecek, SEO oyunlarını atlatmamı sağlayacak ise on numara olmuş.

Özetle, özgün olanlar için bence iyi.
This post was last modified: 12-20-2019, 09:40 PM by tedem.