You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

MyBB için Geleceğe Bakış

Full-Stack Developer
MyBB için Geleceğe Bakış
MyBB Geliştirici Ekibi, (yeni bir sürüm olan) MyBB 1.8.27'nin piyasaya sürülmesine yaklaştıkça, projenin geleceğine ve nereye gittiğini anlamaya başladı. Bu yazıda, ileriye dönük planlarını bulabilirsiniz.

[Image: binoculars-1209011_960_720.jpg]

MyBB 1.8.27 Büyük Bir Sürüm

Yaklaşan 1.8.27 bakım sürümü, serinin en büyük ikinci sürümü olacak şekilde şekilleniyor. Şimdiye kadar yüzden fazla sorun çözüldü ve sürüm test ediliyor. (Siz de test etmek için ilgili içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.)

Bu sürümle birlikte, diğer değişikliklerin yanı sıra; posta işlevinin nasıl çalıştığına dair değişiklikler, MySQL ve PostgreSQL için bazı yeni PDO tabanlı veritabanı sürücülerinin eklenmesi, eklenti geliştiriciler için bazı ek eklenti tanımlamarı (hooks), bazı YKP modüllerine sayfalandırma eklendi, botları ve örümcekleri artan konu görüntüleme sayılarından dışlamak (ayrı tutmak) için bir değişiklik, ek dosya yüklemek için yenilikler ve çok daha fazlası bulunuyor!

Ayrıca, GitHub deposundaki tüm Çekme İstekleri (Pull Requests) ve Taahhütler (Commits) için PHP sözdizimini kontrol etmek adına bazı otomatik araçlar ve PHP 8.0 desteğiyle sahne arkasına başka yaşam kalitesi iyileştirmeleri eklendi.

Sürümün tamamlanması için uzun zaman oldu ama şimdi neredeyse tamamlanmış durumda. Bu fırsatı tüm katılımcılara teşekkür etmek ve bir iyilik istemek için kullanmak istiyorlar: Yapabiliyorsanız, lütfen mevcut kodu mümkün olduğunca test edin! 1.8.27'nin kaya gibi sağlam bir sürüm olduğundan emin olmak istiyorlar. Her zamanki gibi, son Çekme İstekleri (Pull Requests) birleştirildiğinde, 1.8 Geliştirme forumunda bir test konusu bulacaksınız.

MyBB 1.8'in Geleceği

MyBB 1.8.27 çok büyük bir sürüm olduğundan, MyBB'nin geleceği hakkında düşünen ekip, MyBB 1.8.27'nin MyBB 1.8'in son büyük sürümü olmasına karar vermiş.

Bu noktadan itibaren, 1.8 serisi yalnızca temel işlevselliği bozan kritik hatalar için güvenlik düzeltmeleri ve hata düzeltmeleri alacaktır.

Bu değişikliğin nedeni basit: Tüm sınırlı kaynaklarla tek bir göreve odaklanacaklar – yani, MyBB 1.9'u piyasaya sürmek.

MyBB 1.9

MyBB 1.9, uzun zamandır konuşulan bir sürüm.

MyBB 1.8 serisi ile yeni 1.9 için aynı anda çalışılıyor, bu da ne yazık ki yeni sürüm için yeterli iş gücü sağlamıyor.

MyBB 1.8.27'nin son büyük 1.8 serisi versiyonu olmasıyla, tüm dikkatler şimdi 1.9'a çevrilecek. MyBB 1.9'un 1.8.27'de mevcut olan tüm değişiklikleri içerecek şekilde yeniden temellendirilmesini tamamlamak için projeye yönelik herhangi bir Çekme İstekleri'nin (Pull Requests) birleştirilmesine yaklaşık iki haftalık bir süreliğine dondurma yapılacaktır.

MyBB 1.9 için görevler:
  • Son sürümlerde 1.8'de yapılan tüm değişikliklerin yeni şablonlara yansıtıldığından emin olmak için tüm yeni şablonları incelemek.
  • Şablonlar için eski $templates tabanlı kodun kalan kullanımlarını izleme.
  • Yeni şablon sistemi için YKP yönetim modülünün yazılması.

Bu görevler tamamlandıktan sonra, sürümü tam olarak test etmeye başlama aşamasında olacaklar. Bu noktada, herkesin oynayabileceği ve her gün gece yarısı sıfırlanacak olan çevrimiçi bir demo oluşturulacak. Bu sayede sorunlar tespit edilip, kısa bir sürece çözülmüş olacak.

Bir Özür ve Bir Teşekkürler

Projede ciddi ilerleme eksikliğinden ve ekip tarafından gelen iletişimden dolayı MyBB topluluğundan özür diliyorlar.

Yıllar boyunca MyBB ile birlikte olan ve herhangi bir şekilde katkıda bulunan herkese teşekkür eden ekip - OpenCollective'e finansal destek yoluyla; hata raporları aracılığıyla; Çekme İstekleri (Pull Requests) aracılığıyla; Topluluğun diğer üyelerine destek sağlayarak; veya başka yollarla. Siz olmasaydınız MyBB var olamazdı.

Kaynaklar:
Sic semper tyrannis.
Junior Member
RE: MyBB için Geleceğe Bakış
MyBB'nin yapması gereken bana kalırsa ya tamamen ücretli hale gelmesi ya da ücretli ve ücretsiz olarak iki farklı sürüm piyasaya sürmesidir. Mali bir getirisi olmadığı için proje inanılmaz yavaş ilerliyor. Yıllardır 1.9 ve 2.0 çıkacak ancak 1.8'e sürümler çıkmaktan başka bir şey olmuyor. Projede emek veren kişilerin mali bir karşılık elde ederek daha verimli çalışabileceklerini düşünüyorum. Ücretli sürümün fiyatı vBulletin, xenForo ve IPB'ye göre %50-%70 daha ucuz olabilir belki pazar payı oluşturabilmek için.

MyBB yönetiminin bahsettiğim bu hususu uygulayacaklarını da pek sanmıyorum gerçi. Her 10 yılda bir ana sürüm çıkararak yollarına nasıl devam edecekler onu da bilmiyorum. Belki de bir süre sonra MyBB oluşumu yok olup gidecek, bunu da kestiremiyoruz. Nihayetinde ücretsiz bir yazılım ve gönüllülük esasına göre kodlanıyor. 

Sosyal medyaların yaygınlaşmasıyla zaten forum yazılımları eski önemini kaybetti. Ücretli yazılımlar hızlı güncelleme ve sürüm desteği ile belki ayakta kalabiliyor ama MyBB için bu ne derece ilerleyecek şüpheli. En basitinden MyBB Türkiye'nin büyük vaatler içeren projeleri vardı yıllar önce. Ancak onlardan da yıllardır ses gelmiyor, bununla da kalmayıp destek siteleri bile eski ortamını kaybetti. 

Benim gözlemlerime göre MyBB için ufuk çok aydınlık görünmüyor. Bu durumu tersine çevirecek bir hamle gelir de işler düzelmeye başlarsa bilemem tabi ki. Bu platformlarda olan bizler az veya çok bu işe gönül vererek MyBB'yi ziyadesiyle sevdik ve kullandık. İyi yerlere gelmesini isteriz. Ama buna umudum kaldı mı derseniz, maalesef hiç kalmadı. R.I.P. MyBB diyeceğimiz günler yakın olabilir.
Full-Stack Developer
RE: MyBB için Geleceğe Bakış
Kesinlikle katılıyorum. Söylediklerinizin bir çok kişi de farkındadır. Proje durdurulur gözüyle bakarken böyle bir adım geldi. Sanırım uzun bir süre daha geliştirmeye devam edecekler. Söylediğiniz gibi, ücretli olarak devam etseler veya benzeri bir yol izleseler daha hızlı gelişir ve ilerisi için güven vermiş olur.
Sic semper tyrannis.