You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

MyBB Google SEO Sitemap Sorunu

Junior Member
MyBB Google SEO Sitemap Sorunu
Google Seo eklentisini kurdum sorunsuz çalışıyor fakat adres kısmından sitemap-index.xml girince böyle bir hata alıyorum, sebebi nedir?

[Image: 0LQ8GS.png]
  • Forum URL: localhost
  • MyBB Versiyon: 1.8.25
  • PHP Versiyon: 5.6
  • SQL Motoru: MySQLi 5.7.29
  • Eklentiler: Google SEO
This post was last modified: 01-23-2021, 07:31 AM by tedem.
Junior Member
RE: MyBB Google SEO Sitemap Sorunu
Kurulumdan sonra .htacces ve robots.txt düzenlemesi yaptınız mı?

Eğer bunları da yaptıysanız, naçizane tavsiyem, sitemap oluşturucu siteler var oralardan yeni bir sitemap oluşturup dizine atmalısın. Tabi yedeğini alarak.
Junior Member
(01-21-2021, 02:40 AM)pascal37 Wrote: Kurulumdan sonra .htacces ve robots.txt düzenlemesi yaptınız mı?

Eğer bunları da yaptıysanız, naçizane tavsiyem, sitemap oluşturucu siteler var oralardan yeni bir sitemap oluşturup dizine atmalısın. Tabi yedeğini alarak.

Her şeyi harfiyen yaptım fakat belirttiğim hatayı alıyorum. Otomatik sitemap oluşturmuyor mu? Yoksa her seferinde farklı oluşturma sitelerinden kendim mi güncellemem gerekiyor?
Junior Member
@tedem'in söylediği sitedeki işlemleri sırasıyla tekrar yapın isterseniz. Belki de localhost da yaptığınız için olmuyordur. Free sitelerde kurmayı deneyebilirsiniz. InfinityFree bu konuda çok iyi benim de orda üç adet deneme sitelerim var. Her türlü eklentiyi önce orda deniyorum sonra kendi siteme uyguluyorum. Google SEO eklentisini de üç kere sildim tekrar kurdum hiç problem yaşamadım. Her şeyi yapıyorsan bir problem olmadığına inanıyorsan localhost üzerinde olduğun için olabilir.
Junior Member
(08-08-2021, 01:56 AM)yusufdj Wrote: Bu sorunu halen çözmüş değilim.

kardeş bu site size destek olmaz kolay kolay tema almadıkça Smile  site adresinizi iletin yardımcı olayım ben
Moderator
(08-08-2021, 01:56 AM)yusufdj Wrote: Bu sorunu halen çözmüş değilim.

Google SEO MyBB altyapısında artık çalışmıyor. Geçtiğimiz aylarda güncellenen google altyapısı ile tam anlamıyla uyumsuzluk söz konusu. Eklentiyi kaldırırsanız yine internet sitenizin aynı konumda olduğunu anlayabilirsiniz. Şuan ki eklenti eski google çalışma mekanizmasına göre dizayn edildi. Dolayısı ile eklenti şuan çöp. Bunun düzelmesi için yazılım uzmanının yeni arama sistemine göre eklentiyi tekrar optimize etmesi gerekmektedir.

Bunu daha iyi anlamanız adına şunu anlatayım. Bir kapı var ve bir anahtar. Sistem eski sistem olsaydı; sizin makalelerinize ve internet sitenizdeki diğer sayfalara index atabilirdi bu eklenti. Anahtar kapıyı açabilirdi. Çünkü eklenti içerisindeki komutlar, internet sitenizi ziyaret eden google örümceklerine (google botlarına) siteyi tanıtıyor. Ancak yeni sisteme göre siteyi ziyaret eden google botları sitenizde ne bir tanıtıcı altyapı görüyor ne de bunu sağlayacak bir eklenti. Haliyle hiçbir işlem gerçekleşmiyor.

Tanıtma işleminden kastım sadece yazılanlar ve mevcut yazılar, içerikler felan değil. İnternet sitenizin mobil uyumlu olduğunu SEO testlerinde göremezsiniz. Çünkü altyapıda bu site uyumlu diye tanıtan bir sistem yok. Yani google'a sadece yazılar felan değil; internet sitenizin boyutu, mobil uyumluluğu, hızı ve diğer tüm özellikleri tanıtılıyor. Ama eklenti yoksa bu veriler google'a aktarılmadığı için; google sizin sitenizi arama motorlarunda yalnızca elindeki ekran görüntüleri sayesinde (yani önbelleği sayesinde) sonuçlara aktarabilir.

Bunların olmaması halinde peki google arama motorunda nasıl çıkıyorsunuz? Bunun cevabı ise internet arşivi. Önbellek dediğimiz mantıkla botlar sizin internet sitenizin resmini bi nevi çekiyor. Buradan arama motorunda tam eşleşen kelimeler ile arama sayfalarında gözükebiliyorsunuz.

Son olarak gelelim sitemap konusuna. Artık sitemap diye bir şey kalmadı. Çünkü google aktif olarak index atıyor. Site haritası yıllar öncesinin altyapısına dayanıyor. Eskiden boyut, mobil uyumluluğu gibi konular söz konusu değildi. Akıllı telefonlar vs. yoktu. Olmadığı için mobil uyumluluk olsa ne olmasa ne durumu vardı. Ama şuan google politik bir yaklaşım uyguluyor. İnternet siteleri arasında kullanıcı memnun edecek internet sitesini saptayıp onu ön plana çıkarıyor. Emekçiyi destekliyor...

MyBB altyapısında SEO sorunu sadece eklentide değil zaten komple sistemde mevcut.
This post was last modified: 09-05-2021, 05:48 PM by emrehandilekci.