You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

MyBB Forum ID Nedir? Nasıl Öğrenilir? Detaylı Anlatım

Full-Stack Developer
MyBB kullanıcılarının çoğu forum ID bulma konusunda sorun yaşar. Siz de böyle bir sorunla bu içeriğe ulaştıysanız, bunun gayet normal olduğunu belirtmek isterim. Ama çok şanslısınız, bu içerik sayesinde artık böyle bir sorununuz kalmayacak.

1. ID Nedir?

ID, identification kelimesinin kısaltmasıdır. Kısaca bir kimliktir. Bir yazılımda neredeyse tüm fonksiyonel işlemler ID değerine ihtiyaç duyar. Örneğin; sayfaları, konuları, yorumları, üyeleri, vb. birbirinden ayırmak için kullanılır.

2. Nasıl Öğrenilir?

Forum ID değerini bulmak için bir çok faklı yol bulunmaktadır.

Not: Eğer Google SEO eklentisini kullanıyorsanız direk 3. yolu deneyiniz.

2.1 Yol 1:

Hepimiz bağlantıların üzerine geldiğimizde ekranın sol veya sağ altında bağlantıya ait adresi görebiliriz.

Örnek: Duyurular, Haberler ve Bilgiler

(Fare ile bu bağlantının üstüne gelelim ve bağlantıyı görelim.)

Fare ile ID değerini öğrenmek istediğiniz forumun üzerine gelelim ve ekranın altında çıkan bağlantıya bakalım. Bağlantının sonunda fid=1 gibi bir uzantı bulunur. Örnek olarak tanımladığım 1 değeri, fare ile üzerine geldiğiniz forumun ID değeridir.

2.2 Yol 2:

ID değerini öğrenmek istediğiniz foruma girelim. Tarayıcınızın araç çubuğunda sayfanın bağlantısını görebilirsiniz. Bağlantının sonunda fid=1 gibi bir uzantı bulunur. Örnek olarak tanımladığım 1 değeri, içerisinde bulunduğunuz forumun ID değeridir.

2.3 Yol 3:

Yönetici KP → Forumlar & Mesajlar → (Soldan) Forum Yönetimi bölümüne girelim;

Fare ile ID değerini öğrenmek istediğiniz forumun üzerine gelelim ve ekranın altında çıkan bağlantıya bakalım. Bağlantının sonunda fid=1 gibi bir uzantı bulunur. Örnek olarak tanımladığım 1 değeri, fare ile üzerine geldiğiniz forumun ID değeridir.

(Geri bildirim için yorum yapabilirsiniz.)
Sic semper tyrannis.
This post was last modified: 01-26-2021, 08:14 PM by tedem.
Junior Member
RE: MyBB Forum ID Nedir? Nasıl Öğrenilir? Detaylı Anlatım
Faydalı bilgiler için teşekkürler.

Aslında basit de gibi görünse de biz yeni kullanıcılar bazen bunu bulabilmek için akla karayı seçiyoruz.  Burada çok şey öğreneceğe benziyoruz. Temelden zora bilgiler olması oldukça güzel.
This post was last modified: 12-13-2019, 12:16 AM by tedem.
Full-Stack Developer
RE: MyBB Forum ID Nedir? Nasıl Öğrenilir? Detaylı Anlatım
Rica ederim. Yarımcı olabildiysem ne mutlu bana. Bir çok MyBB kullanıcısının zorlandığı konulardan bir tanesiydi. Bilgi sahibi olduğum benzer konuları paylaşmaya devam edeceğim.
Sic semper tyrannis.
This post was last modified: 12-13-2019, 12:16 AM by tedem.