You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Neden Kurallara Uymuyoruz!

Full-Stack Developer
Neden Kurallara Uymuyoruz!
Bu bir sitem konusudur...

Toplum olarak neden kurallara uymuyoruz? Gerçekten ben çok merak ediyorum...

Çok küçük bir örnek vermek istiyorum. Biliyorsunuz MyBBCode olarak MyBB kullanıcıları için gönüllü olarak destek / hizmet veriyoruz. Bunun için de MyBB Yardım ve Destek adında bir kategori mevcut. Bu kategoride konu açmak için MyBB Yardım ve Destek Konusu Açma Kuralları adında bir konu açılmış. Şimdi sizden bu kategoride açılan konulara bakmanızı istiyorum. Kaçı bu konuya uyumlu olarak konusunu açmış diye. Zahmet etmeyin, ben söyleyeyim; sadece bir konu uyumlu olarak açılmış. Peki, neden? Ben gerçekten anlayamıyorum...

Unutmadan; kurallara uymadığımız kadar da benciliz...

Aynı şekilde örneği yardım konuları üzerinden vermek istiyorum. Kurala uyulmamış bir konu, yine de yardımcı olmak adına görmezden gelip cevaplanıyor, bilinen çözüm önerileri sunuluyor. Çözüm önerisi doğruysa, konuya geri bildirim yapmaktan bile aciziz. Yine soruyorum. Peki, neden? Teşekkür etmek veya sorunun çözüldüğünü bildirmek ne kadar zor olabilir.

Neden biz de her zaman küçümsediğimiz, gâvur diye adlandırdığımız insanlar gibi dikkatli ve düzenli olamıyoruz...

Düşünsenize; Türkçe yazım kurallarına dahi uymuyoruz.

Tekrarlıyorum. Peki, neden?
Sic semper tyrannis.
Junior Member
RE: Neden Kurallara Uymuyoruz!
Kural kelimesi insanların zihninde "kısıtlayıcı" bir kelime olarak bulunuyor. Oysaki kural; "açıklayıcı", "öğretici" ve "tembihleyici"dir.

Kurallar düzenin sağlanması için vardır. Düzenin olmadığı bir yerde düzensizlik vardır, kargaşa vardır. İnsanın var olduğu her alanda tehlike vardır ve kurallar bu tehlikelerin oluşması için caydırıcı bir etkendir. 
Kimse de düzenin olmadığı yerde mutlu olamaz. 
[Image: logo-450x300.png]
Full-Stack Developer
Kesinlikle haklısın. Umarım bir gün böyle bir toplum olmayı başarırız. Uyarmanın hakaret sayıldığı bu günlerden, artık kurallara gerek kalmayan günlere...
Sic semper tyrannis.
Moderator
Bunun hakkında üzüldüğümü bildirmek istiyorum. Gerçekten kanayan yaramız diyebilirim. Ülkece bu konuda aşırı sorunlu bir toplumuz. Dilimize yerleştirdikleri "gg oldu, kib, sa, ..." kısaltmaları daha kötü konuma soktu bu durumu. Siz böyle konuşunca 'kasıyor' oluyorsunuz Medet hocam. Bizden sonraki gelen nesil için üzülüyorum ve endişeleniyorum.

Batılaşma dedikleri konuda iyi yönü değil, kötü yönü örnek alan bir milletiz. Kendimizi ileri değil; geriye atıyoruz. Acınası haldeyiz. Bu şekilde nereye kadar gidecek bilemiyorum. Üniversite okuyan koskoca baba olacak yaştaki adamlar böyle bu halde. Kaldı ki biz genç nesil için endişeleniyoruz.

Bu konuda tek düşüncem ve temennim bir an önce toplumumuzun; ahlaki ve milli değerlerini hatırlamasıdır.
This post was last modified: 01-17-2021, 03:04 AM by emrehandilekci.
Full-Stack Developer
Maalesef... Gerçekten bu duruma çok üzülüyorum. Her şeye rağmen; uyararak ve örnek olarak bu durumu değiştirebileceğimizi düşünüyorum.
Sic semper tyrannis.
This post was last modified: 01-17-2021, 03:02 AM by tedem.